Maymun Deneyi Gerçeği Nedir? Borsalarda Maymun Deneyi.

Borsalarda Test Edilen Maymun Deneyi Gerçeği Nedir?

Borsalarda Test Edilen Maymun Deneyi Gerçeği Nedir?

Borsa kumar mı, bir yatırım aracı mı? Yoksa rastlantısal bir oyun, yada bir maymun deneyi mi? Borsada kazanmak için çeşitli eğitimler alarak kendimizi geliştirmek istiyoruz. Peki hiçbir şey bilmeyen eğitimsiz bir maymundan daha az kazanmak ne anlama geliyor ?

Gözü Kapalı Hisse Alarak Harikalar Yaratmak

Gözü Kapalı Hisse Alarak Harikalar Yaratmak

Alışılagelmiş yöntemlerle; temel analiz, teknik analiz gibi enstrümanları kullanarak işlemler yapan borsa duayenlerinin dikkatini çeken bir deney vardı. Bu deney 1973 yılında Princeton Üniversitesi akademisyenlerinden Profesör Burton Malkiel’ in bir kitabında geçiyor. Bu kitabında bahsettiği deneyin kahramanı gözleri bağlı bir maymun. Bu Maymun tarafından gazetelerin borsa sayfalarına rastgele atılan dart oklarının isabet ettiği hisselerden bir portföy oluşturuluyor. Oluşturulan bu portföy, profesyonel portföy yöneticileri tarafından titiz bir çalışmayla tercih edilmiş hisselerden oluşturulan bir portföy kadar iyi performans gösteriyordu.

Kitabın yayınlanmasından sonra borsa camiasında büyük tepkiler gecikmedi. Halbuki ileri düzey eğitimleri ve tecrübesi olan borsa sihirbazları, bütün bilgi birikimlerinin boşuna olduğu göndermesine karşı tepki göstermekte haksız da sayılmazlardı.

gözü kapalı maymun

İlginizi Çekebilir > Borsa Yatırımı Nedir? Güzel Kazançlar Nasıl Elde Edilir?

Borsalarda 50 Yıldır Devam Eden Maymun Deneyi Nedir?

Gözleri kapalı bir şekilde duvarda asılı olan tüm endeks hisselerinin olduğu panoya rastgele atılan dartların isabet ettiği hisseler alınıp belirli bir vadede tutuluyor. Bu vadenin sonunda deney, ortalamanın üzerinde bir kazanç sağıyordu. Yaklaşık 50 yıldır devam eden bu deneyin neredeyse hepsinde ortalamanın üzerinde kazançlar elde ediliyor. Çok ilginç değil mi?

Günümüzde maymun deneyi için bir maymun olması gerekmiyor. Siz de bu deneyi kendiniz yapabilirsiniz. Nasıl mı? Şimdi gözlerinizi kapatın. Tüm endeks ekranınızı açın. Rastgele on tane hisse alın ve bir yıl bekleyin. Aldığınız bu hisselerin toplam getiri oranına bakın. Sonuç olarak şaşırtıcı bir kazanç oranı çıkacağına eminim.

Birkaç yıldır tekrar edilen bu deneyi izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Marifet Maymunda Mı? Uzun Vade de Mi?

Uzman kişilere göre olayın aslı; uzun vadedeki yatırımın çoğu zaman kazanç sağlayacağı görüşüne dayanıyor. Daha keskin bir ifadeyle; bugün zarar etmiş bir hissenin orta veya uzun vadede kazanca dönebileceği neredeyse kesin diyebileceğimiz bir sonuç. Dolayısıyla gözümüzü kapatıp aldığımız hisselerle, konuyu enine boyuna analiz edip muhasebesel işlemlerde boğulmanın ardından gerçekleştirdiğimiz işlemlerdeki aynı başarılı sonuçları almamız mümkün görünüyor.

Gözünüzü Değil Ekranı Kapatın

Gözünüzü Değil Ekranı Kapatın

Dart atan maymunun aklı ve imkanı olsaydı istikrarlı bir kazanç elde edemezdi. Düşüşlerde korkup satar, yükselirken famoya kapılıp zirvelerden hisse alış işlemi yapardı ve zarar ederdi. Yatırımlarınıza biraz zaman tanıyın. Çünkü aldığınız hisseleri tarlaya atılan tohum gibi düşünmelisiniz. Halbuki bir buğday tanesinin olgunlaşması bile bir yıl sürüyor. Öyleyse yatırım yaptığınız şirketlerin üzerine karlar yağması, baharın gelmesi güneşin açması gerekir. Hasat mevsiminin gelip çatması gerekir. Yaptığınız yatırımların meyvesini almak için sabırsız olmayın.

  • Oluşturduğunuz portföyler için sabırsız olmayın.
  • Al sat yapmanın karlı bir iş olmadığının farkına varın.
  • Yatırımlarınızı orta ve uzun vadeli planlayın.
  • Bu yazımızı maymun gözünü açtı, ekranı kapattı diyerek bitirmek istiyorum.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir