Herkesin Merak Ettiği Halka Arz Nedir ?

Herkesin Merak Ettiği Halka Arz Nedir?

Herkesin Merak Ettiği Halka Arz Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız halka arz; basitçe bir tanımlama ile pay satışı demektir. Bir şirketin paylarının BIST Pay Piyasası’nda işlem görebilmesi amacıyla yatırımcılara çağrı ve ilan yoluyla satışı yapılarak halka arz edilmesidir. Şirketler halka arz’ı finansman kaynağı, likidite, kurumsallaşma, tanıtım ve itibar sağlamak amacıyla yaparlar.

Halka Arz Süreci Nasıl İşler?

Halka arz yapmayı düşünen şirketlerin yasal olarak takip etmesi gereken süreçler şu şekildedir.

  • Borsa İstanbul ve SPK’ ya Müracaatı
  • Borsa İstanbul ve SPK Uzmanlarınca Şirket İncelemesi
  • İzahnamesinin Onaylanması
  • Halka Arz ve Talep Toplama Tarihlerinin Belirlenmesi
  • Borsa’da İşlem Görmeye Başlaması (Gong Töreni)

Ardından hisse işleme açık hale gelecektir.

İlginizi Çekebilir > Zenginliğin Anahtarı Temel Analiz Nedir ?

Halka Arz’a Nasıl Başvuru Yapılır?

Borsaya kote olmayı planlayan ve ilana çıkan bir şirkette başvurmak için öncelikle yatırım hesabınızın olması gerekir. Ancak yatırım hesabınız var ve bir miktar da paranız varsa sonrası çok kolay 🙂

İlanda belirtilen başvuru tarih ve saatlerini takip ediniz. Tarih ve saat geldiğinde yatırım hesabınızın bulunduğu uygulamadan giriş yapın. Ardından yatırım/halkaarz/halkaarz talep bölümünden istediğiniz miktarda şirket paylarından talepte bulunabilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken iki şey var:

  • Talep başvuru tarih ve saatleri
  • Halka arz talep kısmında istediğiniz şirket yoksa, normal hisse alır gibi başvurmayı denemeniz gerekir.

Halka Arz Neden Yapılır ve Amacı Nedir?

Şirketler birçok sebepten dolayı halka arz yöntemine başvurur. Bunlardan bazıları; finansman kaynağı oluşturmak, likidite ve itibar sağlamak için yapabilirler. Yani Şirketler bu yöntemle tanıtım yapmayı ve kurumsallaşmayı da hedefler.

Büyüme oranı yüksek olan şirketler özelinde hakla arzı incelersek: Bu şirketler faaliyet alanını genişletmek ve yatırımlarına fon sağlamak için arz olmayı isterler.

Finansal kaynak açığı olan şirketler özelinde hakla arzı incelersek: Bu şirketlerin amacının borçlanmadan fon sağlamak olduğunu görebiliriz. Şirketler halka arzla borçlarını ödemeyi veya yatırım yapmayı hedefleyebilirler.

Bu iki konu çok ama çok önemlidir. Halka arzlara başvurmadan önce mutlaka şirket izah namelerini okumalısınız. Ama gözü kapalı her şirketin halka arzına katılmak doğru bir yaklaşım değildir.

Halka Arzda Nasıl Bir Strateji İzlemeliyiz?

Son günlerde oldukça popüler olan halka arzlar konusuna değinmeden edemedik. Neredeyse her hafta yeni bir şirketin halka arzının olacağı haberini duyuyoruz. Ülkemiz ve sermaye piyasaları için güzel bir gelişme olarak görüyor ve mutlu oluyoruz. İzah namelerini okuyup gelecek için iyi olduğunu düşündüğünüz şirketlere ortak olmak ve kazanç elde etmek gayet makul bir yaklaşımdır.

Kazanç Elde Etmek

İlk işlem gününden itibaren tavan olarak işlem görmeye başlayan yeni arzlar genellikle %100 kazanma imkanı sunabiliyor. Küçük yatırımcılar için fırsat olan bu strateji ile devam etmek ve yeni arzları beklemek gayet doğal. Kısa süreli kazanç elde etmek ve küçük sermayenizi büyütmek için bulunmaz hint kumaşı diyebilirim. %60- %70 değerlenme sonrasında hisselerinizi satıp yeni arzlara başvurmak için bekleyebilirsiniz. Yada kazancınızla ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ancak; şirkete güveniyorsanız daha uzun süre elinizde tutarak yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

Halka Arzların takvim takibini borsa istanbul internet sayfasından yapabilirsiniz.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa yı Ziyaret Ediniz.

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir