Zenginliğin Anahtarı Temel Analiz Nedir ?

Temel Analiz Nedir ?

Yazımızdaki Başlıklara Hızlıca Gidebilirsiniz

Temel Analiz Nedir ?

Birikimlerimizi değerlendirmek için altın, hisse senedi gibi bazı yatırım araçlarını kullanırız. Altın gibi uzun vadeli olarak hisse senedine yatırım yapmayı düşünüyorsanız ileride kayıp yaşamamak için temel analizteknik analiz gibi bir takım bilgi ve becerilere sahip olmanız gerekmektedir.

Hisse senedi piyasasında kazançlı bir yolun başlangıcı temel analizdir. İyi bir analiz ile yapılan yatırımlarınız gelecekte sizlere güzel kazançlar sunacak ve ekonomik özgürlüğün kapısını açacak bir anahtar olabilir.

 

Temel Analiz Nedir

İlginizi Çekebilir > Teknik Analiz Nedir ? Grafikler mucize midir?

Karmaşık ve zor olduğunu düşünülen temel analiz yöntemine ön yargı ile yaklaşıyor olabilirsiniz. Aslında çok kolay ve keyifli olan bu yöntem hakkında bazı bilgileri aktarmak istiyorum. Şimdi tüm ön yargılarınızı bırakın, kahvenizi alın ve başlayalım.

 

Temel Analiz Araştırma

 

Öncelikle yatırım yapacağımız şirketi tanıyarak işe başlamalıyız. Yatırım yapacağımız şirketin web sitesine girerek şirket hakkında bilgiler edinmeliyiz. Şirketin faaliyet alanını, mali yapısını, sektördeki konumunu, rakipleri ile ayrışan yönlerini tespit etmeli ve bulunduğu sektör hakkında araştırmalar yapmalıyız.

Şirketi tanıdıktan sonra bakmamız gereken ilk şey;

Şirket şu an ucuz mu ?

Bu sorunun cevabını bulabilmek için kısaca EBITDA analizini bilmemiz gerekiyor. Mali yapısı, satışları, borçları, aktifleri, pasifleri, öz kaynakları gibi bazı verileri kullanarak bugünün değerini bulmanız gerekiyor. (EBITDA hakkında kısa bir gezinti yaparak fikir sahibi olabilirsiniz.)

Bugünün değeri ucuz ise ve şirket gelecekte güzel işler yapacaksa yatırım yapmamak için bir sebep yok değil mi ?

Ucuz olan şirketleri bulmak için veya ucuz olanların içerisinden en iyilerini seçmek için size çok güzel bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Bunları maddeler halinde açıklıyorum.

  • Özkaynaklarını tahvil faizinden fazla arttıran
  • Satışlarını yıllık bazda arttıran
  • Satışlarını adetsel bazda arttıran
  • Satışlarının en az %60 ını ihraç eden
  • Öz kaynak karlılığı yüksek ve istikrarlı olan
  • Karını esas faaliyetlerinden elde eden
  • Sektöründe güvenilir ve tanınırlığı yüksek olan
  • Net çalışma sermayesi güçlü olan
  • Brüt kar marjı yüksek olan

Şirketleri takip edip bu kriterlere göre eleme yaparsanız çok iyi bir iş çıkarttınız demektir.

Bulmaca çözer gibi keyifli bir hal almaya başladı değil mi ?

 

Soru İşareti

 

Yukarıda bahsettiğim kriterlere göre tarama sonucunda çıkan şirketlere web sitesinden bakıp tanımayı, mali yapısına göre ucuz mu pahalı mı olduğuna karar vermeyi öğrendik değil mi ? Sırada güzel kazançların sırlarının yazılı olduğu faaliyet raporları var.

Faaliyet Raporları

Faaliyet Raporları

Kamu Aydınlatma Platformundan (KAP) ilgili şirketin 3 aylık bilanço döneminden sonra paylaştığı faaliyet raporlarını okuyarak geçmiş dönemde yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi ediniriz. Şirketin gelecekte planladığı stratejik yatırımları veya mali durumunu etkileyebilecek çok önemli bilgiler bulabiliriz.

Unutmayın!  Büyük kazançların anahtarıFaaliyet Raporlarıdır.

Artık balığa çıkmak için bütün ekipmanlarımız hazır. Şirketi tanıyoruz, ucuz mu pahalı mı görüyoruz. Geçmişte ne yaptı, gelecekte neyi hedefliyor biliyoruz. Bundan sonra risk algınıza göre yatırıma karar vermek size kalmış.

Zaman geçtikçe çalışmalarınıza bakıp, bu alanda ilerlemeye başladığınızı fark edeceksiniz.

Unutmayın: En güzel yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir