Temettü Yatırımı Nedir ? Yüksek Oranda Temettü Nedir ?

Temettü Yatırımı Nedir ?

Temettü Yatırımı Nedir ?

Yüksek oranda temettü dağıtan şirketlerin hisse senedini alarak, gelecekte kazanç sağlamak için yapılan yatırım çeşidine temettü yatırımı denir.

Temettü yatırımında şirket seçimi çok önemlidir. Her yıl düzenli olarak temettü veren şirketlere sahip olarak hem birikimlerimizi arttırmış oluruz hem de gelen temettüler ile aynı şirketin hisselerini tekrar satın alarak payımızı arttırırız.

Yüksek Oranda Temettü Nedir ?

Öz Kaynaklarını sürekli olarak arttıran ve kar eden şirketler değerlidir. Ayrıca her dönemde kar eden ve düzgün yönetilen şirketler daha değerlidir. İşde bu değerli şirketler elde ettikleri karları yatırımcılarıyla paylaşabilirler. Bu dağıtılan kar paylarına temettü diyoruz.

Borsa İstanbul’ da temettü veren şirketler çok fazla değildir. Çoğu temettü veren şirketler de düşük oranda veya düzensiz kar payı verir. Peki yüksek oranda kar payı nedir ?

İlginizi Çekebilir > Davranışsal Finans Nedir ?

Yüksek Oranda Temettü Veren

 

Şirketin temettü için genel kurulda aldığı karar ile cari yılda elde ettiği kârın yüzde olarak kaçını yatırımcılarına dağıttığıdır. Yani şirketin temettü vereceği gün hisse fiyatına göre vereceği orandır.

Örnek verecek olursak 20.00 TL olan Enerjisa şirketi %10 temettü dağıtma kararı aldıysa hisse sahipleri pay başına 2.00 TL temettü almış olur.

Neden Temettü Yatırımı Yapmalıyız ?

Günümüzde ekonomik olarak zorlu bir süreçten geçiyoruz. Yüksek enflasyonist ortamda alım gücümüz her geçen gün azalıyor. Gelecekte ekonomik olarak zorlanmamak için bugün bir şeyler yapmalıyız.

Bu konuda tavsiye edebileceğim en iyi şey temettü yatırımıdır. Kaliteli yönetilen ve düzenli olarak kar eden şirketlere ortak olun. Her ay maaşınızdan tasarruf ederek yüksek oranda temettü veren şirketleri satın alın. Portföydeki şirketlerden gelen temettüler ile yine aynı şirketin hissesini satın alın.

Gelecekte bu yatırımlarınız sizlere ekonomik özgürlüğün kapısını açabilir.

 

Finansal Özgürlük

 

Emekli olduğunuzda daha iyi şartlarda yaşayabilmek için veya çocuklarınızın geleceği için temettü yatırımlarınızı mutlaka yapın.

Temettü oranı yüksek şirketler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Düzenli temettü veren şirketler ile ilgili hazırlanan güzel bir site daha paylaşıyorum. Buradan bakabilirsiniz.

Temettü Yatırımında Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler
  • Yatırımlarınızı düzenli olarak yapın
  • Fiyata değil değere odaklanın
  • Krizleri fırsat olarak görün
  • Düzgün yönetilen şirketleri satın alın
  • Gelen temettüler ile aynı şirketin hisselerini satın alın
  • En az 10 yıl bu yatırıma zaman ayırın

Özetlemek gerekirse temettü verimliliği yüksek olan şirketlere sahip olarak gelecek için güzel bir yatırım yapmış oluruz. Uzun vadeli olarak aldığınız şirketler süreç içerisinde devasa yükselişler yaptığında bu yükselişin içerisinde bulunma imkanı tanır. 6-7 yıl sonra yatırdığımız parayı amorti ederek maliyetinizi sıfırlamış olursunuz.

Gelecekte finansal özgürlüğünüzü kazanmak için temettü yatırımını mutlaka düşünmelisiniz. Ayrıca geç kalmış değilsiniz. Yatırıma başlamak için en iyi zaman bugün. Temettü yolculuğunuzda başarılar dilerim.

Daha Fazla Makale İçin Ana Sayfa ya Göz Atınız.

 

 

You may also like...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir